Działanie progesteronu

Progesteron odpowiedzialny jest za wiele różnych zadań. Najważniejszym z nich jest przygotowanie narządów rodnych kobiety do przyjęcia zarodka. Dochodzi do proteinazy ściany pęcherzyka Graafa, czyli rozkładu białek na aminokwasy i peptydy. To z kolei umożliwia uwolnienie komórki jajowej. Dodatkowo wpływa na błonę śluzową jamy macicy tak, aby umożliwiała ona na implantację zapłodnionego jaja. Jeżeli do tego nie dojdzie, hamuje rozrost błony śluzowej macicy (endometrium), spada poziom progesteronu, co w efekcie doprowadza do krwawienia miesięcznego.

Progesteron odgrywa ogromną rolę podczas całej ciąży. Jest między innymi odpowiedzialny za hamowanie odpowiedzi immunologicznej matki na antygeny płodu. Ponadto pobudza błonę śluzową jajowodów i macicy do wydzielania substancji odżywczych. Odpowiedzialny jest za powstrzymanie porodu, zapobieganie samoistnej czynności skurczowej poprzez zmniejszenie kurczliwości mięśniówki macicy. Istotne znaczenie progesteronu możemy również zauważyć podczas przygotowania gruczołu sutkowego do laktacji. Należy jednak zaznaczyć, ze zbyt wysoki poziom progesteronu może hamować sam proces laktacji; dojść może do zahamowania wydzielania oksytocyny, hormonu który pobudza skurcz przewodów mlekowych. Kolejną funkcją progesteronu jest wpływ na zmniejszenie wrażliwości macicy na oksytocynę i syntezę receptorów. Progesteron hamuje również proces powstawania prostaglandyn – grupy hormonów odpowiedzialnych między innymi za pobudzanie lub hamowanie skurczów macicy (i innych mięśni gładkich). Niestety, zbyt duże stężenie progesteronu w organizmie może powodować obrzęki (powoduje zatrzymanie wody) lub sprzyjać powstawaniu żylaków (rozszerza żyły i powoduje wolniejszy przepływ krwi).

Do innych efektów działania progesteronu zaliczyć należy m. in. podwyższona temperaturę ciała, normalizację poziomu glukozy i przyspieszone oddychanie. Spadek poziomu progesteronu po porodzie powoduje wahania nastrojów - baby blues, czasami depresję poporodową.