Metabolizm progesteronu

Do metabolizmu progesteronu dochodzi głównie w wątrobie. Tutaj około 90% tego hormonu podlega efektowi pierwszego przejścia (leki podane doustnie dostają się do krwiobiegu przez układ krążenia wrotnego – w okolicy głowy trzustki- a cała wchłonięta dawka preparatu przechodzi w pierwszej kolejności przez wątrobę). W wątrobie na leki działają enzymy wątrobowe, a następnie dochodzi do metabolizowania specyfików. Poza tym metabolizm progesteronu zachodzi również w nerkach i w niewielkich ilościach w innych narządach, np. mięśniach. W efekcie przetworzony progesteron wydalany jest z organizmu przez mocz (około 50-60% metabolitów) i przez kał (około 10% metabolitów).

Progesteron magazynowany jest w endometrium macicy. Po podaniu dopochwowym dostaje się (w mechanizmie bezpośredniej dyfuzji) do tkanek endometrium, transportu przez szyjkowego, transportu z krążeniem żylnym i limfatycznym lub z naczyń limfatycznych i żylnych do układu tętniczego.

Po podaniu dopochwowym stężenie progesteronu w tkance endometrium jest wyższe niż po podaniu tego hormonu domięśniowo. Z endometrium progesteron uwalniany jest bezpośrednio stopniowo do krążenia systemowego. Natomiast progesteron podany dopochwowo omija metabolizm wątrobowy i przechodzi do krążenia systemowego.