Testy ciążowe

test ciążowy Zaobserwowanie wczesnych, typowych objawów ciąży skłania nas z reguły do zrobienia testu ciążowego, który stanowi obecnie najbardziej powszechną, choć oczywiście nie do końca pewną weryfikację podejrzenia zapłodnienia. W aptekach dostępne są obecnie różnego rodzaju testy ciążowe, a niektóre z nich mają naprawdę duże prawdopodobieństwo skuteczności. Należy jednak pamiętać o tym, iż wynik uzyskany po zrobieniu testu nie daje nam stuprocentowej pewności, choć nadal jest to najprostsza i najszybsza metoda pozwalająca na wstępną weryfikację. Największą skuteczność można uzyskać, wykonując test ciążowy po upływie od sześciu do dwunastu dni od momentu podejrzewanego zapłodnienia, a wiąże się to przede wszystkim z tym, że na samym początku ciąży istnieje bardzo małe stężenie gonadotropiny kosmówkowej w moczu oraz krwi kobiety. Jest to hormon produkowany w organizmie kobiety podczas ciąży i odpowiedzialny za wynik przeprowadzanego testu.

Rodzaje testów ciążowych

Najszybszym i najprostszym do przeprowadzenia testem, głównie ze względu na jego dostępność, jest domowy test ciążowy, który wykonuje się samodzielnie, a który można kupić w każdej aptece, bez recepty. Taki test bada obecność wspomnianej już wcześniej gonadotropiny kosmówkowej w moczu kobiety. Zaleca się, aby test przeprowadzać ostrożnie, wedle wszystkich wskazówek znajdujących się na ulotce. Wykonanie tego testu jest bardzo proste i w większości przypadków polega ono na umieszczeniu próbki moczu we wskazanym okienku testera. Testy domowe różnią się między sobą sposobem umieszczania próbki. Można to robić bezpośrednio, bądź z wykorzystaniem specjalnej pipetki. Testy domowe mają około 90% skuteczności. W zależności od tego, jaka jest zdolność testu do prawidłowego rozpoznania ciąży, wynik dodatni można otrzymać już po około tygodniu od momentu zapłodnienia.

Innym rodzajem testu ciążowego jest laboratoryjny test moczu, który może zostać wskazany przez lekarza, przy podejrzeniu ciąży u pacjentki. Test ten może wykryć ciążę z prawdopodobieństwem prawie 100% już po upływie od siedmiu do dziesięciu dni od chwili zapłodnienia. Laboratoryjny test moczu, jak sama nazwa wskazuje, wykrywa ciążę na podstawie obecności w moczu wspomnianego powyżej hormonu hCG. Różnica polega na tym, że test ten wykonuje specjalista. Mocz, który wykorzystuje się w takim laboratoryjnym badaniu, powinien pochodzić z pierwszego rannego moczu. Na wyniki należy oczekiwać kilka godzin. Koszt takiego badania to zaledwie kilka złotych.

W praktyce jednak, do potwierdzenia ciąży stosuje się nieco droższe, laboratoryjne testy z krwi. Wykrywają one hormon hCG z surowicy krwi. Test ten pozwala także na ustalenie wieku ciąży, gdyż zawartość hormonu we krwi zmienia się wraz z rozwojem ciąży. Koszt takiego badania to około 25 złotych. Aby uzyskać największą pewność diagnozy, wykonuje się jednocześnie testy ciążowe z moczu oraz z krwi wraz z przeprowadzeniem badania lekarskiego w gabinecie ginekologicznym. Wczesne stadium ciąży niestety nie jest łatwe do rozpoznania, gdyż organizm kobiety wytwarza z reguły zbyt małą ilość hormonu hCG. Dlatego też po upływie około tygodnia, zaleca się ponowne przeprowadzenie testu krwi oraz badania lekarskiego.