Znaczenie progesteronu

Progesteron należy do grupy hormonów sterydowych. Hormony te wydzielane są przez korę nadnerczy, jądra i jajniki. Głównym źródłem hormonów płciowych żeńskich są komórki wyściełające ścianki pęcherzyka oraz komórki ciałka żółtego (tu powstaje progesteron), powstające po owulacji. Progesteron jest niezbędny w końcowej fazie cyklu miesiączkowego, w implantacji zapłodnionego jaja w ścianie macicy i w rozwoju piersi w okresie ciąży.

Aby zapewnić zapłodnienie i rozwój, jajo musi zostać uwolnione z jajnika w czasie, kiedy nasienie znajduje się w jajowodzie i gdy śluzówka macicy znajduje się w stanie pozwalającym na wszczepienie i rozwój zapłodnionego jaja. Cały ten skomplikowany system regulują właśnie hormony i seria zmian w systemie nerwowym.

Wydzielanie progesteronu wzrasta znacznie w okresie ciąży, ponieważ jest odpowiedzialny za jej podtrzymanie i przebieg. W momencie zajścia w ciążę progesteron jest wydzielany najpierw przez ciało żółte, a potem (po 14-18 tygodniu ciąży) zaczyna go wytwarzać także łożysko. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, zmniejsza się wydzielani progesteronu i następuje menstruacja.